Obeť útoku kyselinou v Británii dojíma tisícky ľudí. „Tvoja sila je inšpiráciou,“ odkazujú jej

0

Reshame v statusoch na sociálnych sieťach ponúka unikátny pohľad do prežívania obete rasistického útoku.

„Na budúci týždeň idem domov. Naposledy sa ma môj malý brat pýtal, či existujú superhrdinovia. Zasmial som sa a povedal som mu o tebe,“ odkázal jeden z podporovateľov cez Twitter Reshame Khan, obeti nedávneho rasistického útoku kyselinou v Londýne.

Na podporu Reshame a jej bratranca Jameela, ktorý bol napadnutý spolu s ňou, vzniklo niekoľko zhromaždení a zbierok. Snáď ešte zaujímavejší je však príklad, ktorý 21-ročné dievča dáva ľuďom na celom svete prostredníctvom svojich statusov, ktoré píše priamo z nemocnice.

V niektorých popisuje svoj psychický i fyzický stav po útoku. „Dnes som prvýkrát stála a chodila bez cudzej pomoci,“ napísala pred niekoľkými dňami. „Dnes som mala nastúpiť do práce,“ dodala o dva dni neskôr odľahčujúc smutný status vtipným smajlíkom na konci.

Unikátny pohľad

Reshameine nevinné statusy dávajú ľuďom po celom svete možnosť nazrieť do vnútorného prežívania i každodenných maličkostí obete rasistického útoku.

Pre mnohých z nich je to naozaj silný zážitok. „Zostaň silná a pozitívna. Si úžasná,“ znie jeden z odkazov, ktoré jej ľudia píšu. „Chcem len povedať, že si naozaj silná,“ stojí v ďalšom.

„Všetko na tom, ako sa k tomu staviaš, je inšpirujúce! Nech Boh požehná tvoju krásnu dušu a dodá ti rýchle uzdravenie,“ odkázala jej Phan. „Tvoja sila je inšpiráciou, buď naďalej sebou,“ dodala Sarah.

„Som dojatá k slzám z tvojho údelu a tvojej neuveriteľnej ľudskosti,“ napísala Jane na Facebooku pod statusom, v ktorom sa Reshame rozpísala o svojich budúcich plánoch.

„Chcem sa uistiť, že som vo forme a pripravená na dokončenie môjho titulu a pripraviť sa na kariéru, ktorú som si plánovala,“ zverilo sa napadnuté dievča v menovanom statuse. „Chcem sa uistiť, že to [čo sa mi stalo] nebude v mojom živote prekážkou viac, než už bolo. Vrátim sa do práce, budem dobre vyzerať, vychodím školu,“ sľúbila.

Maličkosti i humor

Nie všetky Reshamine statusy sú vážne. V mnohých dokáže o svojej situácii hovoriť dokonca i s istou dávkou občas možno i trochu čierneho humoru.

https://twitter.com/ReshKay_/status/881579994518081536

„Moja krásna paleta očných tieňov je zničená. No ale veď tak skoro aj tak makeup nosiť nebudem,“ napísala, keď jej doniesli veci, ktoré so sebou mala počas útoku. S ľútosťou vtedy zistila, že kyselina zničila okrem iného i jej obľúbenú kabelku a veci v nej.

Hneď v prvej reakcii pod statusom jej istá žena ponúkla, že jej kúpi rovnakú, či ešte lepšiu paletu. „To je strašne milé! Ale prosím, mám dosť od ľudí z celého sveta! Prosím, radšej si ju kúpte pre seba,“ odpovedala jej Reshame.

Prezradila tiež, že kvôli poranenej nohe tento rok nebude môcť vykonávať v práci pozíciu, ktorú chcela. Mala totiž v pláne „pracovať s mladými ľuďmi na rezidenčnom programe sociálnej inklúzie.“

„Už si to urobila. Inšpiruješ tisíce svojou odolnosťou, vzdelávaš nevedomých a umlčiavaš frfľošov,“ odpísala jej na to Ayman s dodatkom, že by z nej naopak mala byť zamestnankyňa roka.

Titulná foto: Gofundme

Zdieľať