Útoky na muslimov v Mjanmarsku motivujú rasistické prejavy na Facebooku. Sú podobné tým u nás

12

Rasizmus a xenofóbiu v mjanmarskej spoločnosti pomáhajú vo veľkom stimulovať aj sociálne médiá, najmä Facebook. Práve mnohé radikálne prejavy na Facebooku sú pritom zarážajúco podobné tým v Českej republike a na Slovensku.

Protimuslimské nálady vo väčšinovo budhistickom Mjanmarsku za posledné roky stáli život už bezmála 250 muslimov Rohingja a viac ako 140 tisíc muselo opustiť svoje domovy. Protimuslimské prehlásenia sa šíria veľmi rýchlo i na sociálnych sieťach, najmä na Facebooku.

Skupina mladých ľudí v Mjanmarsku minulý rok založila mimovládnu organizáciu Panzagar, ktorá sa zameriava na boj proti nenávistným protimuslimským aktivitám na Facebooku.

„V porovnaní s vojenským režimom máme teraz väčšiu slobodu, nie je tu cenzúra, môžeme používať internet a napísať na Faceook, čo chceme,“ povedal pre stanicu Al Džazíra zakladateľ Panzagaru Nay Phone Latt.

Útoky na muslimov v Mjanmarsku motivujú rasistické prejavy na Facebooku. Sú podobné tým u nás
V dôsledku násilností muselo opustiť svoje domovy už viac ako 140 tisíc muslimov Rohingja.
Evangelos Petratos, European Commission DG ECHO, Flickr, CC

„No súčasne je odrazu tak veľa ľudí, ktorí túto slobodu prejavu zneužívajú.“ Dodal Latt. „Sloboda by mala mať svoje hranice tam, kde vaša sloboda ubližuje druhým,“ povedal ukazujúc na obrazovke zoznam xenofóbnych budhistických facebookových účtov, mnohé vytvorené pod falošnými menami.

Panzagar založil v roku 2013, keď videl, aké množstvo ľudí burcuje ľudí na Facebooku proti muslimom Rohingja.

Posledná vlna úrokov na Rohingja začala v roku 2012. „Od začiatku násilností v štáte Rakhine vidíme, ako sa nenávistné prejavy na internete šíria a stávajú kritickejšie a nebezpečnejšie,“ povedal pre Al Džazíru občiansky aktivista Wai Wai Nu. „Myslím, že Facebook je najefektívnejším prostriedkom na šírenie nenávistných prejavov. Je veľmi rozšírený a infikuje srdcia ľudí.“

Útoky na muslimov v Mjanmarsku motivujú rasistické prejavy na Facebooku. Sú podobné tým u nás
Evangelos Petratos, European Commission DG ECHO, Flickr, CC

Útlak muslimov Rohingja

Rohingja sú muslimská menšina vo väčšinovo budhistickom Mjanmarsku. V roku 2012 ich bolo v krajine asi 800 tisíc, no ich dnešný počet je nižší, keďže mnohí v dôsledku poslednej vlny násilností ušli do susedného Bangladéša.

OSN označila muslimov Rohingja za najviac utláčanú menšinu na svete. Napriek tomu, že žijú v krajine mnoho generácií, štát ich označuje za prisťahovalcov z Indie (resp. z dnešného Bangladéšu) a odmieta im udeliť občianstvo.

Podľa organizácie Human Rights Watch barmská vláda odoprie udelenie občianstva každému muslimovi Rohingja, ktorý nepreukáže, že jeho predkovia žili v krajine už pred začiatkom britskej okupácie, teda pred rokom 1823.

Chcú sami vládnuť a rýchlo sa množia

Hoci k útlaku muslimskej menšiny v Mjanmarsku dochádza v celkom inej časti sveta a v úplne odlišnom kultúrnom kontexte, mnohé obvinenia sa náramne podobajú na tie, ktoré na adresu muslimov zaznievajú z radov krajnej pravice v Európe.

Ashin Kumara, starší budhistický mních, podobne, ako mnoho ďalších budhistických nacionálnych vodcov, napríklad tvrdí, že jeho krajina čelí hrozbe islamizácie. On a jemu podobní bez akýchkoľvek dôkazov tvrdia, že muslimovia Rohingja na západe krajiny sa chcú odtrhnúť a vytvoriť si vlastný štát a že muslimská populácia rastie oveľa rýchlejšie ako budhistická.

Kyaw Min, prezident Strany demokracie a ľudských práv, politickej strany Rohingjov, pritom tieto obvinenia rázne odmieta. „Rohingja nič také nepožadujú,“ povedal v telefonickom rozhovore pre Al Džazíru. „Je to len ilúzia, výhovorka na to, aby mohli Rohingjov utláčať.“

Facebook je dôveryhodnejší ako verejné médiá

Facebook je v Mjanmarsku, podobne ako v Českej republike či na Slovensku, zďaleka najobľúbenejšou sociálnou sieťou.

Mjanmarsko, podobne ako stredoeurópske štáty, zažilo desaťročia autoritárskeho režimu. To spôsobilo, že si ľudia odvykli dôverovať tradičnému spravodajstvu. Namiesto toho sa skôr spoliehajú na ústne podané informácie zo svojho okolia, v čom sociálne siete obzvlášť vynikajú.

„V prostredí, kde cenzúra a propaganda boli dlhú dobu normou, sú klebety a informácie získané ústnym podaním pre ľudí vierohodnejšie, než mediálne spravodajstvo a vládne vyhlásenia. Sociálne médiá toto len umocňujú.“ povedal pre Al Džazíru Matthew Schissler z mimovládnej organizácie Paung Ku.

Vyjadril však obavu, že Facebook sa stáva médiom, kde si ľudia sami vyberajú zdroje informácií, ktoré racionalizujú a podporujú ideológie podnecujúce masové násilie.

„Je veľmi ťažké určiť konkrétne dôkazy, kedy Facebook podnecuje nenávistné prejavy, no internet nepochybne uľahčil a urýchlil šírenie dezinformácií a škodlivých výrokov,“ povedala Aela Callan, novinárka na Stanfordovej univerzite.

„Mali by sme zabiť každého muslima“

Niektoré rasistické komentáre na Facebooku sa náramne podobajú na tie, na ktoré sme na internete zvyknutí aj u nás.

Na Facebookovej stránke, ktorú údajne spravuje Ashin Wirathu, vodca šovinistického protimuslimského hnutia „969“ napríklad stojí, že „všetci teroristi sú muslimovia … zabíjajú nevinných mužov a ženy, mier s islámom preto nemá nič spoločné.“ Tento príspevok bol zdieľaný 136 krát.

Útoky na muslimov v Mjanmarsku motivujú rasistické prejavy na Facebooku. Sú podobné tým u nás
Muslimské utečenkyne z Mjanmarska v tábore v Bangladéši.
IHH Humanitarian Relief Foundation, Flickr, CC

Používateľ pod menom Khine Thu Rain Myo v komentári napísal: „Mali by sme zabiť každého muslima. V Mjanmarsku by nemal byť žiadny muslim.“

A Zawzaw Min mu na to odpísal: „Prečo nemôžeme vykopnúť všetkých tých muslimských psov?“ Muslimskí psi sú termín, ktorí je medzi týmito skupinami obzvlášť populárny.

Podobnosť čisto náhodná?

Koncom minulého roka skupina doposiaľ neznámych ľudí zavesila na kľučku mešity v Brne bravčové mäso a pred dvere vysypala kôpku bravčových kostí. Keď o tom médiá informovali, v komentároch na Facebooku sa písalo napríklad:

„Jenom kosti? Buldozerem srovnat tenhle barák co nemá v Evropě co dělat!!! … tady pro vás není místo.“ (Pavel Poskočil)
„My vám ještě ukážeme co to zanmená nenávist…“ (Tomáš Takezo Křeček)

Približne v rovnakom čase sa na Slovensku stala populárnou stránka o vymyslenej bratislavskej mešite. Zvláštny žart však zobralo mnoho používateľov Facebooku smrteľne vážne a ich reakcie v komentároch sa od tých mjanmarských nelíšili prakticky vôbec. Toto sú len niektoré z nich:

„Sam to podpalim..ked sa to bude stavat!“ (Jozefko Nadebsky)
„A este nam potom zakazu vianocnu vyzdobu v uliciach aby sa nabozenska mensina necitila zle….a poyom ta mesita lahne popolom…“ (Vladik Somogyi)
„treba poliat prasacou krvou alebo tam zakopať niečo z prasata tak ako spravili v zahranici“ (Prečosilen Embrio)
„Ja som za vystavbu mesity. Az ked budu vsetci ty islamisti v nutri az potom ju treba zapalit!!!“ (Tomas Patka)

Jediný rozdiel medzi týmito komentármi a tými z Mjanmarska je, že radikáli na Slovensku a v Českej republike sa zatiaľ nezdvihli od počítačov a nezačali svoje vyhrážky realizovať, pokým ich mjanmarskí kolegovia už áno.

Je Mjanmarsko úplne iný prípad, ktorý so strednou Európou nemožno porovnávať, alebo nechýba veľa, aby začali konať aj labilnejší jedinci u nás? Na to dnes asi s istotou nevie odpovedať nikto.

Share.

IslamOnline.sk informuje o aktuálnom spoločenskom a politickom dianí. Zameriava sa predovšetkým na témy, ktorým nie je v domácom spravodajstve venovaná dostatočná pozornosť, prípadne sú dostupné informácie skresľujúce či jednostranné.

12 komentárov

 1. „Sloboda by mala mať svoje hranice tam, kde vaša sloboda ubližuje druhým.“ – pekné, až to moslimovia budú všade dodržiavať 😀 čo určite nebudú…takk sa o tom môžeme baviť s tým, že je to veta síce pekná, ale neplatá. že má jeden pocit ublíženosti, to je síce nemilé, ale nie dosť na obmedzenie slobody.

 2. Jojo, vsude na svete se muslimum jenom ublizuje. ISIS, Hamas, Boko Haram, Al Kajda svetu nazorne ukazuji tu toleranci (islamu k okoli) … jak by ta svoboda (laska, mir a pochopeni) mela na svete vypadat. Co takhle napsat clanek o jejich radikalnich projevech, mily pokrytci z muslimonline.sk, co?

 3. hmm zvláštne, a čomu sa čudujú? to nieje nenávisť typu: nepáčiš sa mi, budem ťa nenávidieť… Ide o to, že islam rozhodne nieje náboženstvo mieru, a povedal by som, že nieje ani náboženstvo… Každý vzdelaný človek, ktorý pozná trochu históriu vie, že islam sa šíril len násilím a potlačovaním slobody (rozumej uctievaním a hlásaním niečoho iného)… Islam atakoval európu vyše 1000 rokov, zničil intelektuálne bohatstvo, antického sveta…
  Nieje nič zvláštne na tom, že slobodní inteligentní ľudia sa stavajú na odpor, pretože vedia, že sloboda a demokracia, ktorú si teraz užívame je vďaka tomu, že naši predkovia bojovali proti tejto ideológii, ktorú ISLAM nezmenil a hlása stále… žiaľ zatiaľ nemáme politikov, ktorí sa tomuto vedia postaviť…

 4. Květa Sevypařila on

  Jojo, vsude na svete se muslimum jenom ublizuje. ISIS, Hamas, Boko Haram, Al Kajda svetu nazorne ukazuji tu toleranci (islamu k okoli) … jak by ta svoboda (laska, mir a pochopeni) mela na svete vypadat. Co takhle napsat clanek o jejich radikalnich projevech, mily pokrytci z muslimonline.sk, co?

 5. „Sloboda by mala mať svoje hranice tam, kde vaša sloboda ubližuje druhým.“ – pekné, až to moslimovia budú všade dodržiavať 😀 čo určite nebudú…takk sa o tom môžeme baviť s tým, že je to veta síce pekná, ale neplatá. že má jeden pocit ublíženosti, to je síce nemilé, ale nie dosť na obmedzenie slobody.

 6. Květa Sevypařila on

  Jojo, vsude na svete se muslimum jenom ublizuje. ISIS, Hamas, Boko Haram, Al Kajda svetu nazorne ukazuji tu toleranci (islamu k okoli) … jak by ta svoboda (laska, mir a pochopeni) mela na svete vypadat. Co takhle napsat clanek o jejich radikalnich projevech, mily pokrytci z muslimonline.sk, co?

 7. Mirka Maria Adam on

  porad slysime,ze ISIL, Al-quaida,Hamas,teroristicke utoky neni prava tvar Islamu,ptam se tedy: co je prava tvar Islamu?

 8. Libor Kovařík on

  Ať jdou do hajzlu, čmoudi debilní.. Nikdo tu o ně nestojí. Ať si svoje primitivní, tisíce let staré náboženství praktikujou v jejich zemích. 🙂

 9. Pravá tvář islámu je lhát a tvářit se pokrytecky, že vraždění není pravá tvář islámu ! Já jsem jinou tvář islámu zatím nikde neviděla. Buď podřezávají své zajatce, nebo lžou, že je nepodřezávají a že jsou to podvržená videa. POkud nemají ani jednu z těchto možností, tak se srocují aby se na to řezání hlav připravili sami. Viz razie v pražské mešitě: Nalezeny knihy vyzývající ke genocidě a střelné zbraně… Kdyby si to ti šmejdi do mešit netahali, tak tam nikdo nemusí dělat razie! Copak do do svatyní patří střelné zbraně ??? Tfuj…

 10. Libor Kovařík on

  IslamOnline.sk Co by jste chtěl víc? 🙂 Prostě idiotský článek, jako ostatní – ufňukané, jak je islám utlačovaný, přitom samotný islám utlačuje.

 11. Nástrahy moderního světa nás nutí, abychom se vydali do hlubin našeho chápání lidské podstaty a různých kultur. Dalo by se říct, že žijeme ve století kultury a civilizace; obnoveného pokusu o pochopení lidí, společností a co je pro ně drahé z jejich vlastních perspektiv. Pohledy na morálku, lidská práva a rozkvět lidstva z hlediska různých filozofických směrů se často objevují v současných debatách. Náboženství islám v této souvislosti představuje v dnešním světě formativní sílu, přesto ale zůstává nepochopenou stinnou entitou opředenou fámy. Tento článek se pokouší představit některé ze základních myšlenek islámu.

  Ať už se hlásíme k nějakému náboženství nebo ne, je to právě naše přesvědčení, které určuje, jak se díváme na sebe sama, život, svět, naše vzory, naši vlastní úlohu ve světě, na naše sny a na osud. Tato přesvědčení utvářejí naše ideály, činy a jakým způsobem vedeme svůj život. Chápání naší vlastní podstaty, naše pozice ve světě, naše vztahy k ostatním lidem, smysl života a co nás čeká v budoucnosti – to všechno určuje, kým jsme dnes a kým budeme zítra; zkrátka jsme tím, čemu věříme.

  Bylo by zavádějící se domnívat, že se všichni ubíráme stejnou cestou, abychom dospěli k naší víře. Naše jedinečné vlastnosti a zkušenosti spřádají naše rozdílné cesty. Podle islámu je to cesta sebeobjevování a reflexe a náboženství je tímto hledáním pravdy, pátráním po odpovědích.

  „Každý má cíl, k němuž směřuje; snažte se tedy vzájemně se překonávat v dobrých skutcích. Ať jste kdekoliv, Alláh vás svede dohromady. Neboť je v moci Alláhově učinit vše, co chce.“ (Svatý Qur’án, 2:148)

  ‚Ti, kteří přemýšlejí‘, ‚ti, kteří popřejí sluchu‘, ti, kteří jsou nadáni rozumem‘, ti, kteří věnují pozornost varování‘, ‚ti, kteří mají otevřená srdce‘ – toto jsou fráze popisující nezbytné vlastnosti pravých hledačů pravdy podle Qur’ánu, svaté knihy islámu, pravého slova Božího a zdroje islámské víry. Obraz iracionální lidské bytosti hnané slepou vírou nemá nic společného s tím, jak islám označuje pravého muslima. Slepá imitace a následování nemůže být základem víry. Víra může být získána pouze po skutečném hledání pravdy.

  Víra v jedinečnost Boha tvoří jak základ islámu, tak vrchol hledání pravdy. Je to kladení důrazu na jednotě a nesrovnatelnosti Boha (s něčím jiným) spolu s popřením božství všeho ostatního kromě Něho. Tato víra stanoví, že všechny vlastnosti a atributy božství patří výlučně Bohu – Alláhu. Alláh nemá společníka, rodinu ani pohlaví. Jedině Alláh je navýsost soběstačný a vše ostatní je na Něm závislé co se týče počátku jejich existence a obživy. Jenom On je hoden uctívání a poslušnosti. Kdokoli se Mu odevzdá ve všech záležitostech, je osvobozen od poddanosti stvořeným bytostem.

  Narozdíl od běžného názoru, uctívání a služba Bohu nejsou nástrojem k ponížení lidstva, ale spíše naopak úkonem fungujícím jako faktor k povznesení se člověka nad čistě zvířecí pudy. Podle islámu jsou lidé stvořeni z hmoty, která nás táhne k materiálním potřebám, a z jiskry Božího ducha, která nás volá k vyšším a vznešeným hodnotám. V islámu je vztah mezi Bohem a člověkem vztahem, ve kterém sebeboznání vede k poznání Boha. Slovy Proroka Muhammada (nechť Bůh žehná jemu a jeho rodině), proroka islámu:

  „Ten, kdo poznal sebe, poznal svého Pána.“

  Z perspektivy lidské existence víra v jedinečnost Boha potvrzuje rovnoprávnost a jednotu všech lidských bytostí. Žádná rasa, kasta nebo národ není nadřazena druhé. Všichni jsou stejní před Jeho velikostí a stejně na něm závislí. Svět jako stvoření Boha – a On je absolutní Pravda – je přesně a moudře uspořádaný, bez zbytečnosti a marnosti. Svatý Qur’án se na tento princip odvolává v četných verších:

  „A stvořili jsme nebesa a zemi a vše, co je mezi nimi, jen podle pravdy a na lhůtu předem stanovenou…“ (Svatý Qur’án, 46:3)

  Život na této planetě má jasný cíl. Neexistuje žádný rozpor mezi rozumen a zjevením nebo mezi vědou a vírou. Pokud mezi nimi vzniká kontrast, je to buď z nedostatečného chápání daného náboženského hlediska nebo chyba v naší vědecké hypotéze. Zjevení doplňuje rozum a pozvedá hranice lidského chápání nad to, co je zjevné.

  Víra islámu v proroctví pochází z přesvědčení, že Bůh jako Stvořitel a Vůdce lidstva nenechal nikdy člověka bez způsobu, jak Ho poznat a naplnit smysl, pro který byl stvořen. Poslal proroky jako doručitele a hybnou sílu Jeho vedení. Historie proroctví počíná samým stvořením lidstva. Adam, první člověk, byl také prvním prorokem, jehož muslimové ctí, také věří ve všechny ostatní Bohem poslané proroky, potvrzují jejich bezhříšnost a věří v identické poselství, které všichni poslové Boží hlásali jako důležitou součást svého náboženství.

  Prorok Muhammad (nechť Bůh žehná jemu a jeho rodině) byl osobností, jež dovršuje celou historii zjevení a proroctví. Z jeho celého života a charakteru vyzařuje poselství islámu. Jako pečeť proroků, poselství, které učil, je univerzální a věčné. Protože byl posledním prorokem, je učení islámu zachováno ve dvou zdrojích. Krátce před svou smrtí Svatý Prorok prohlásil:

  „Zanechávám po sobě dvě cenné věci, knihu Alláhovu (svatý Qur’án) a moji rodinu. Vskutku se tyto dvě věci od sebe neoddělí, dokud ke mně nepřijdou k Prameni (Ráje).“

  Prook islámu shrnul své poslání slavnými slovy: „Byl jsem pověřen, abych zdokonalil váš charakter.“ Dával důraz na to, že islám dodává hluboký etický smysl lidské identitě. Z hlediska islámu je nebeské požehnání i bolestný trest v budoucím životě pouhým odrazem našeho konání podle etického svědomí uvnitř nás a morálním řádem, který řídí celé stvoření.

  Islám učí, že každá duše je zrozena čistá a bez hříchu a nikdo nebude zodpovědný za skutky druhých. Poselství islámu není v rozporu s přirozenými instinkty člověka, ale naopak je v souladu s jeho sklony na úrovni individuální i sociální. Narozíl od jiných náboženství islám nepřehlíží společenské aspekty lidského života. Ve skutečnosti islám dává důraz na rovnost a sociální spravedlnost. Podle islámu je sociální řád nezbytným předpokladem k morálnímu růstu a rozvoji lidstva. Je důležité osvobodit lidskou rasu od všech forem diskriminace a útlaku jak fyzického, tak koncepčního, který spoutává pravý potenciál lidstva.

 12. Mirka Maria Adam on

  Avi Bed Narik Dekuji za odpoved:) Prosim Vas o vyklad techto versu z Koranu: “Když se setkáte s nevěřícími, stínejte jim hlavy, dokud mezi nimi nezpůsobíte dostatek krveprolití. Pak je spoutejte pevnými okovy. Pak bude čas na omilostnění nebo výkupné.” 47:4
  “Proroku, povzbuzuj věřící k boji!” 8:65
  “Není vhodné pro proroka aby bral zajatce, dokud nebyla země podmaněna krveprolitím.” 8:67
  “A až uplynou posvátné měsíce, pak zabíjejte modloslužebníky, kdekoliv je najdete, zajímejte je, obléhejte je a chystejte proti nim všemožné nástrahy!” 9:5

 13. Mirka Maria Adam , všetky verše čo ste vymenovali sú vytrhnuté z kontextu, allah posielal na muhamada s.a.s korán počas 14 rokov a verše sa týkali tej konkrétnej situacie v ktorej sa muslimi nachádzali , treba si prečítať aj verše pred a po aby ste pochopili prečo allah také verše zoslal. Keby allah chcel boli by sme všetci veriaci ale zariadil to takto a nikto vás ako neveriacu nemôže nútiť aby ste konvertovala. Isaalm rešpektuje všetky náboženstvá ale mám za povinnosť povedať ostatným, že isalm je jedniné pravé náboženstvo a je na vás ako sa nakoniec rozhodnete. Ak skutočne hľadáte pravdu úprimne zo strca tak vám ju allah ukáže a lebo vám zapečatí srdce a nikdy pravdu nenájdete. Isalm má zlú tvár vo svete vďaka muslimom , šialencom ktorý si vysvetlili slam po svojom a rôzne sekty od ktorých sa dištancujeme . isalm je isam a muslimi sú len ľudia krorý robia chyby , lenže spravodajstvo nie je vyvážené bo nikto nikdy nenapíše alebo nezverejní nič pozitívne o islame. 🙁

 14. Začínám islámským pozdravem Assalámu alejkum, což je pozdravem míru pro všechny, sestry a bratry ve víře a sestry i bratry v lidství.

  Tato slova zdvořilosti určená pro nemuslimy jako ‚sestry a bratry v lidství‘ nejsou v muslimské mysli nic nového.Když před čtrnácti sty lety imám Alí ibn Abí Tálib, bratranec, zeť a následník proroka Muhammada (nechť Bůh žehná jemu a jeho rodině), jmenoval Málika ibn al-Aštara guvernérem Egypta, napsal pro něj list, ve kterém nastínil hlavní pravidla vlády. Protože byl Egypt provincií mnoha náboženství muslimského impéria, Alí a.s.dal Málikovi následující pokyny:

  „Naplň své srdce milosrdenstvím, láskou a laskavostí ke svým poddaným. Nestůj nad nimi jako nenasytná bestie, která je chce všechny pozřít, neboť se skládají ze dvou druhů: buď jsou tvými bratry ve víře nebo ve stvoření.“ (1)

  Tento pocit respektu k nemuslimům je nedílnou součástí islámu – víry, která nám byla představena Prorokem Muhammadem (sawaws), prorokem, jehož následuje jedna pětina lidské rasy, a kterého Michael Hart klasifikoval jako ‚nejvlivnějšího člověka v historii lidstva‘. Je tedy nezbytné poznat jej i jeho stoupence.

  Dialog mezi civilizacemi je v dnešní době naléhavě nutný. Je opravdu smutné vidět, že i když žijeme v éře úžasných a rychlých způsobů komunikace, národy a náboženské komunity nebyly dosud schopné vést mezi sebou smysluplný a plodný dialog.

  Bohužel jsme nedávno znovu narazili na velkou překážku na cestě k mezináboženskému dialogu. Tou překážkou byl projev papeže Benedikta XVI., ve kterém byl prorok islámu křivě označen jako člověk, který nepřinesl nic jiného než ‚zlo a nehumánní učení.‘ (2)

  (1) Viz soubor projevů, dopisů a učení imáma Alího sepsané Sajjidem Rázím v knize Nahdžul Balágha, dopis č. 53 ( http://www.al-islam.org )

  (2) Na německé univerzitě dne 12.9. 2006 měl papež Benedikt XVI. projev na téma „Víra, rozum a univerzita“. V něm citoval byzantského císaře Manuela II. Paleologa: „Jen mi ukažte, co nového Muhammad přinesl a naleznete jen věci zlé a nelidské, jako jeho příkaz rozšířit mečem víru, kterou hlásal.“

 15. Mirka Maria Adam on

  Avi Bed Narik dekuji za odpoved:) co si ale myslite o ISIS a jejich praktikach? Vzdyt oni doslovne nasleduji Koran? Nebo si ho spatne vykladaji? Dekuji

 16. Prosíme, aby ste sem nekopírovali celé texty z iných stránok, stačí keď dáte odkaz a svoj komentár. Diskutujúcich zaujíma Váš názor naň a samotný článok si môžu prečítať, keď si kliknú na link.

 17. Mirka Maria Adam v prvom rade muslim následuje Korán a sunnu (sunna je tradícia proroka Muhameda s.a.s. to znamená že korán sú slová božie veľa veršou je podobných s iným slovami ale význam je rovnaký , je to pripomínanie čoo je prikázané a zakazané atd.. ale sunna je vlastne ako korán praktikovať , to čo robil prorok muhamed s.a.s počas života je zaznamenané vo výrokoch jeho spoločníkov a dedilo sa z generácie na generáciu , dnes sú zapísané v knihách ). Nikto nemôže následovať len korán bez sunny , to sa potom stáva že vznikajú sekty a novoty v isalme čo je prísne zakázané. takže ked to správne pochopíte tak tieto sekty odignorovali celú sunnu a vyložili si tie sporné verše ktoré ste aj vy vypísali po svojom ,lebo v sunne nič také nenájdu . Muhamed s.a.s bol najlepší človek na zemi , najmierumilovnejší , najláskavejší a je vzor pre všetkých muslimov. Mňa bolí asom v šoku čo všetko týto akože muslimi robia , pohrdajú allahom a on ich za to potrestá , možno nie v tomto živote ale v súdny deň určite. Nemusíte sa báť , ak by ste ma stretla , nemám bombu v kabelke ani vás nezabijem , lebo ste neveriaca a je to v koráne napísané.:D

 18. Mirka Maria Adam on

  Avi Bed Narik ja bych Vas presto prosila o odpoved na moji otazku…co si ale myslite o ISIS a jejich praktikach? Vzdyt oni doslovne nasleduji Koran? Nebo si ho spatne vykladaji? Dekuji

 19. Mirka Maria Adam on

  Avi Bed Narik dekuji, ze si takhle se mnou povidate…vazim si toho…co si ale mam myslet o Sira, ktera prece vypovida o zivotu Mohameda, vzdyt tam je popsane mimo jine, ze se ozenil s 6 letou holcickou?

 20. Mirka Maria Adam , to som čakala že sa spýtate :D. Musíme si uvedomiť v akej dobe muhamed s.a.s žil a vtedy bolo normálne čo v dnešnej nieje to za prvé a potom ten jej vek je v každej publikácii napísaný inak takže neviemem či mala 6 alebo 9 či 11 … bol láskavý a spravodlivý a nikdy by jej neublížil , naopak miloval ju po prvej jeho manželke hatydže najviac a zomrel jej v náručí . Nedá mi poznamenať , čítala som nedávno životopis Leaonarda da vinci a on bol homosexual a pedofil k tomu a nikto to nerieši ani to nikoho netrápy.

 21. Avi Bed Narik – ad Leonardo – hoci homosexuál, mal partnerov dospelých, ktorí vedeli čo činia. ak bola mohamedova morálka poplatná danej dobe, potom je ako morálny vzor pre dnešnú dobu zastaralý a zbytočný. moslimovia sa potom zbytočne zaoberajú sunnou, korán zbytočne vyzýva, aby nasledovali príklad svojho proroka. ad) bol láskavý a spravodlivý a nikdy jej neublížil – existuje sahih hadís, podľa ktorého ju udrel do hrude a spôsobil jej bolesť. sahih hadís – ak vôbec viete čo to je, jasne a bezpochyby hovorí, že mala 6 rokov v čase spísania manželskej zmluvy a 9 rokov, keď sa manželstvo sexuálne naplnilo, čo samozrejme je aj v súlade s koránom 65:4. ad ISIL -zatiaľ robia to isté čo robil Mohamed – takže kuknite na Isil a máte sahabov – akurát nie s lukmi a šípmi a oštepmi na ťavách a koňoch, ale s kalachmi a stingermi na tojotách.

 22. Viola Briatková , sahih ktorý spomýnate môže byť dôveryhodný alebo nie, záleží koľkými cestami sa k nám dostal, a Mohamed s.a.s. žil v dobe kedy sa islam rodil . Mohamedova s.a.s. prvá žena bola o 15 rokov staršia, takže určite nebol na malé dievčatá , Ja sa zaoberám sunnou a koránom a nemyslím že je to zbytočné, je to návod ako žiť a keby sa ho všetci muslimovia držali je to krásny svet. Existuje veľa sahih , hadísov ale nie všetky sú overené . Prečo vyzvyhujete len to kontroverzné v jeho živote ?? Nie je nič správne čo keď žil vykonal. Je tu zbytočné diskutovať, lebo vy ste už od začiatku zaujatá a nechcete vydieť pravdu , takže aj keby bol islam akokoľvek úžasný pre vás aj tak bude zlý !! majte sa krásne .

 23. Avi Bed Narik milá zlatá – sahih znamená zdravý, správny. takže každý jeden hadís, označený ako sahih sa pokladá za overený – ak sa "zaoberáte" sunnou, mali by ste to vedieť. Ajšin vek 9 rokov je doložený v dvoch zbierkach hadísov, pokladaných za najdôveryhodnejšie – Buchari a Muslim. takže spochybnenie je hodne, hodne náročné. no viete, aby mal muž pohlavný styk s malým dievčaťom -a to podľa hadísov Mohamed s Ajšou mal, musí byť tým malým dievčaťom vzrušený (nehovoriac o tom, ako jej otca domanipuloval do toho, ab ymu ju dal), čiže mať erekciu. inak by to nefungovalo. teraz vám poviem veľký objav – aj homosexuál môže mať pohlavný styk so ženou, aj pedofil môže mať styk s dospelou ženou – nebude ich to plne uspokojovať, ale dá sa. -ad Chadídža – keď si ho vzala, kto bol Mohamed? nula, nikto, nič. ona si kľudne mohla dať do manželskej zmluvy, že nesmie mať ié manželky, peniaze mala ona, takže Mohamed si veľmi vyskakovať nemohol. ad kontroverzné – mne je šumák jeho sexuálny život, problém je, že si dal svoje chúťky do koránu a sunny – pripomínam vám že konkrétne toto – to jest možnosť sexu s manželkou, ktorá je tak mladá, že ešte ani nemenštruuje aj v koráne, tekže sa z toho nevykecáte len tým, že spochybníte pár hadísov. keby nebolo MOhameda, ktorý "naplnil" svoje "manželstvo" s Ajšou, nebola by v rámci "manželstva" znásilnená "manželom" Nojoud Ali- ktorá sa musela ako 1O ročná rozvádzať. to je totiž dôsledok toho, ako Mohamed žil a čo svojim životom zadefinoval ako správne. jj, vidíme moslimov žijúcich podľa sunny a koránu – ISIL, Saudská Arábia a podobne – sme im vďační za to, že nám ukazujú pravú tvár islamu. inak by ste mali veľký problém dokázať, že to, čo ISIL robí je v rozpore so sunnou, koránom aj sírou.

 24. Viola Briatková teraz som nepochopila prečo mi to píšete ?? Korán nemapísal Mohamed s.a.s ale sú to slová božie a keď to všetko tak super viete , mne to hovoriť nemusíte, sme len ľudia a máme svoje vášne a hriechy sme nedokonalý , tak nás allah stvoril a budeme aj za to súdený , len sa divím že máte také znalosti o islame ale vyzdvihujete len to negatívne , poznamenali ste že existujú aj dobrý muslimi , alhamdolillah Ja nie som odborne vzdelaná v islame, ale každý muslim je povinny sa vzdelávať , toto je už na nejakého imaáma či je ten výrok overený alebo nie , tu moja diskusia končí . Praktikujem islam a snažím sa podľa neho žiť , a allah vie najlepšie. pekný deň všetkým .

 25. Avi Bed Narik 1. ak alah vo svojej knihe menom korán vyslovil, že je ok mať sex s "manželkou" tak mladou, že ešte ani nemenštruuje, čo samozrejme v 65:4 povedal – schválne, mrknite sa na to, tak to je minimálne vrcholne podozrivé, ak jeho prorok má predpubertálnu manželku. 2. všetci sme nedokonalí – súhlas. akurát len o MOhamedovi Alah hovorí, že je dokonalým človekom… čo je to dobrý moslim? dobrý človek, alebo človek nasledujúci islam? bohužiaľ nie oboje, dobrý človek nemôže praktizovať islam. viete, overiť si, či je nejaký hadís sahih alebo nie – na to vám stačí angličtina a internet. prípadne sa spýtajte imáma:)

 26. hmm zvláštne, a čomu sa čudujú? to nieje nenávisť typu: nepáčiš sa mi, budem ťa nenávidieť… Ide o to, že islam rozhodne nieje náboženstvo mieru, a povedal by som, že nieje ani náboženstvo… Každý vzdelaný človek, ktorý pozná trochu históriu vie, že islam sa šíril len násilím a potlačovaním slobody (rozumej uctievaním a hlásaním niečoho iného)… Islam atakoval európu vyše 1000 rokov, zničil intelektuálne bohatstvo, antického sveta…
  Nieje nič zvláštne na tom, že slobodní inteligentní ľudia sa stavajú na odpor, pretože vedia, že sloboda a demokracia, ktorú si teraz užívame je vďaka tomu, že naši predkovia bojovali proti tejto ideológii, ktorú ISLAM nezmenil a hlása stále… žiaľ zatiaľ nemáme politikov, ktorí sa tomuto vedia postaviť…

Leave A Reply