Toto nám povedal veľvyslanec, ktorý na protest opustil sálu českej Snemovne.

„Urážlivé slová tejto osoby, Kláry Samkovej, sú otrasné a absolútne neprijateľné,“ povedal v exkluzívnom rozhovore pre ISLAMONLINE.sk veľvyslanec Tureckej republiky v Prahe jeho excelencia Ahmet Necati Bigalı.

„Nikto nemá právo očierňovať islám, ani žiadne iné náboženstvo,“ povedal a nenávistnú reč Samkovej označil za trestný čin, ktorý pozná nie len európske a medzinárodné, ale i české právo.

Jeho excelencia Bigalı v stredu počas seminára s názvom „Máme sa báť muslimov?“ na protest opustil sálu Poslaneckej snemovne Českej republiky. Urobil tak v reakcii na prejav bývalej členky krajne pravicového hnutia Blok Proti islámu Kláry Samkovej.

Samková vo svojom prejave napríklad prehlásila, že „islám je rovnaký ako nacizmus, fašizmus a komunizmus“ a muslimom odkázala nasledovné: „Nezostane po vás nič, názov vášho náboženstva bude vyslovovaný s odporom.“

Od jej prejavu sa v krátkom čase dištancovali i niektorí českí politici a Ministerstvo zahraničných vecí. Ústredie muslimských obcí ČR vydalo oficiálne stanovisko, v ktorom jej výroky ostro odsúdilo a prezradilo niekoľko prekvapivých informácií z jej profesnej minulosti.

Celý rozhovor s jeho excelenciou Ahmetom Necatiom Bigalım

Aké boli Vaše dojmy z predmetného prejavu a prečo ste sa naň rozhodli reagovať týmto spôsobom?

Urážlivé slová tejto osoby, Kláry Samkovej, sú otrasné a absolútne neprijateľné. Nikto nemá právo očierňovať islám, ani žiadne iné náboženstvo a jedná sa o trestný čin, s ktorým počítajú európske i medzinárodné právne rámce tak, ako aj legislatíva Českej republiky.

Toto nemá nič spoločné ani so slobodou prejavu. Táto nenávistná reč ukazuje, na akú alarmujúcu úroveň vzrástla islamofóbia v tejto krajine. Nemohol som už viac počúvať tak hrozné slová tejto osoby. Dúfam, že príslušné české súdne orgány pristúpia k nevyhnutným opatreniam proti tejto trestnej činnosti.

Ako vnímate, že Snemovňa vôbec poskytla priestor na prejav osobe, ktorá prirovnáva islám k nacizmu?

Je pochopiteľne veľmi nešťastné, že také slová odzneli v Poslaneckej snemovni, ktorá je najvyšším zastupiteľstvom ľudu Českej republiky. Myslím, že za organizáciu je zodpovedný poslanec ANO Zdeněk Soukup. On si mal v potrebnej miere preveriť pozadie zúčastnených osôb.

Vo vašom príspevku ste kritizovali názov seminára. V čom je podľa Vás najväčší problém?

V skutočnosti už samotný názov fóra: „Máme sa báť islámu?“, je provokatívny. Islám je posledné monoteistické náboženstvo, ktoré v sebe zahŕňa [učenia] náboženstiev, ktoré boli pred ním. Bolo by práve tak absurdné usporiadať seminár s názvom: „Máme sa báť kresťanstva?“.

Ako hodnotíte celkový stav islamofóbie v Českej republike? Myslíte si, že situácia sa zhoršuje?

Žiaľ, rovnako ako v mnohých iných krajinách Európy, vzostup islamofóbie v Českej republike nám robí veľké starosti. Domnievame sa, že autority by mali prijať potrebné opatrenia na boj proti tejto chorobe.

V tejto súvislosti očakávame od autorít, že vydajú vyhlásenia odsudzujúce tento trend a zdôrazňujúce toxickú povahu islamofóbie a riziká, aké predstavuje pre harmonické spolužitie.

Titulná foto: Ekaterina Gritt a Hans Weber, czechleaders.com

Zdieľať