Jozef Lenč: Podmanického islamofóbny coming out

0

Poslanec Ján Podmanický (Smer-SD), ktorý v minulosti predkladal známy zákon diskriminujúci menšie náboženské obce, sa v najnovšom rozhovore jasne vyfarbil.

Pre pôvodných Európanov je to medzník ohlasujúci ich smrť,“ reagoval na zvolenie nového ľavicového starostu Londýna Sadiqa Khana, poslanec strany Smer-SD. V strane, ktorá je už druhé volebné obdobie po sebe vo vláde, dlhšie vládne nepokoj. Opakujúce sa kauzy i klesajúce preferencie so sebou prinášajú zaujímavé nuansy ideologického obratu SMERu.

Na jednej strane je tu príklon ku konzervatívnym a nacionalistickým ideám, ktoré sú v rozpore s modernou európskou ľavicovou politikou, na druhej strane participácia na šírení nákazy islamofóbie, ktorá si v strednej Európe našla vhodných nositeľov – Fica, Zemana a Orbána.

Málokoho v takomto kontexte prekvapí islamofóbny comming out, ktorý pred pár dňami učinil poslanec SMERu, Ján Podmanický. Obzvlášť, pokiaľ berieme do úvahy jeho politickú minulosť.

Smerom k fašizmu

Ján Podmanický je v parlamente desať rokov a bol dokonca medzi horúcimi kandidátmi na post ministra kultúry, možno aj kvôli jeho angažovanosti pri vydaní oslavnej zbierky básni venovanej Jozefovi Tisovi. Za tú si však nakoniec vyslúžil iba verejnú kritiku. „Podľa mojich informácií by medzi fašistov zapadol aj poslanec Podmanický,“ uviedla bývalá poslankyňa z SDKÚ-DS Magda Vášáryová.

Nekompatibilita jeho názorov s ideami sociálnej demokracie sa ukázala aj pred pár dňami. Po rozhovore pre portál Webnoviny.sk sa doňho pritom paradoxne neobula opozícia, ktorá s ním, podľa verejných vyjadrení jej lídra Richarda Sulíka, či prostorekého „konzervatívca“ Borisa Kollára, de facto sympatizuje.

Názory kolegu Podmanického, tentokrát na „adresu“ londýnskeho starostu sú smutným dokazom, že sociálno demokratické…

Posted by Monika Flašíková-Beňová on 21. august 2016

Voči smerovaniu k fašizmu sa ostro ohradila jeho stranícka kolegyňa a europoslankyňa poslankyňa Monika Flašíková Beňová. „Takže, po jeho ‚pochopení‘ pre klerofašistu Tisa, moderne progresívnom podporení návrhu na trestné stíhanie žien, ktoré podstúpia umelé oplodnenie, ponúka tento mladý progresívny sociálny demokrat kritiku priamo zvolených socialistov v EÚ,napísala v reakcii na Podmanického kritiku voľby Sadiqa Khana.

Zákon proti muslimom?

V roku 2007 poslanec Podmanický, spolu s kolegami z koaličných strán ĽS-HZDS a SNS, predložil novelizáciu zákona č. 308/1991 Zb. o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských obcí.

Autori novely, ktorá skomplikovala registráciu štátom neuznávaných komunít, sa svojho času dištancovali od toho, že by bola namierená proti muslimom. Poslanec Podmanický sa dokonca vyjadril, že „cieľom novely rozhodne nebolo zabrániť registrácii islámu, ale registrácii rôznych kamuflážnych skupín.“

Faktom však je, že načasovanie návrhu kopírovalo začiatok zberu podpisov pre registráciu práve muslimskej komunity na Slovensku. A na spojitosť novelizácie s islámom poukazujú i ďalšie indície.

Navzdory tomu, že v tom čase islamofóbia ešte nebola politicky „in“ a poslanec Podmanický ešte „hral formu“, že mu nejde o diskrimináciu náboženskej menšiny, jeho stranícki a koaliční partneri boli oveľa priamejší. Predseda SNS Ján Slota po jej prijatí povedal, že „registráciou islamskej viery na území Slovenskej republiky ako oficiálnej cirkvi takým systémom buch – buch a budú nám tu pobehovať muslimovia v turbanoch, tak s tým SNS nesúhlasí.“

V diskusii verejnoprávnej televízie na jeseň 2006, t.j. necelý rok pred jej prijatím, vtedajší minister vnútra Kaliňák povedal, že „v prípade, ak bude muslimov na Slovensku viac ako dvadsať tisíc zvýšime túto hranicu na päťdesiat a viac tisíc.“

Islamofóbia poslanca Podmanického

Ubehlo desať rokov a poslanec Podmanický už vo svojom antimuslimskom postoji rozhodne nie je osamotený. Predstavitelia SMERu (najmä minister Maďarič) novelu verejne obhajujú a sú medzi nimi takí, ktorí vo svojom postoji k islámu a muslimom nemajú ďaleko od európskej (nemecká AfD či francúzsky Národný front) a slovenskej (Kotlebovo ĽSNS) krajnej pravice.

Pokým premiér Fico hlása, že islám nemá na Slovensku miesto, že nedopustí vytvorenie „ucelenej muslimskej komunity“ a že bude monitorovať každého muslima na Slovensku, jeho poslancovi dnes „leží v žalúdku“ voľba obyvateľov Londýna, ktorí si zvolili za starostu sociálneho demokrata Sadiqa Khana. Muslima. „To, že muslimovia už dokážu legálnou cestou voliť svojich ľudí na špičkové politické pozície vo významných európskych štátoch, je predznamenaním ďalšieho vývoja v Európe,“ povedal v rozhovore.

Podobne ako iní, ktorí radi strašia islámom a muslimami, poslanec Podmanický bez váhania ohýba a manipuluje s faktami. Ignoruje realitu, a síce, že v Londýne žije len 12 % muslimov, no Khan získal viac než 56 % hlasov voličov – teda i hlasy nemuslimov.

Poslanec ďalej tvrdí, že jeho zvolenie je priamym dôsledkom rýchlo rastúcej muslimskej populácie v Európe. Tá vraj v budúcnosti môže docieliť, že „o krátky čas sa podobný scenár začne opakovať v ďalších európskych mestách, potom prídu prví muslimskí ministri, prví muslimskí premiéri.“

Ďalší omyl. Dnes už v mnohých vyspelých demokraciách (Kanada, Británia, Holandsko či Francúzsko) muslimovia a muslimky vo vládach sú. Baroness Warsi a Sajid Javid v Británii, Myriam El Khomri a Kader Arif vo Francúzsku či Nebahat Albayarak sú len niektorými z nich. Iní, napríklad Ahmad Aboutalib v Rotterdame, sa dnes tiež úspešne podieľajú i na riadení samospráv.

Žiaľ, keď príde na islamofóbiu, na faktoch nikdy nezáleží. Jej šíritelia sa radi uchyľujú k šíreniu poplašných správ hlásajúc, že ak sa v krajinách západnej Európy stanú ministrami muslimovia, bude to – slovami poslanca Podmanického – „absolútnym bezpečnostným rizikom,“ pretože „Francúzsko a Veľká Británia sú jadrové veľmoci. Ak sa v týchto štátoch dostanú k moci muslimskí politici, k čomu zatiaľ všetko smeruje, tak vzniká ďalšia extrémna hrozba nepredstaviteľného rozsahu.“

Muslimovia tam už vo vládach sú a Európa síce extrémnej hrozbe naozaj čelí, je ňou však najmä pravicový xenofóbny extrémizmus.

Strašidlo islamofóbie a nástup fašizmu

Strašidlo islamofóbie obchádza Európu a dláždi cestu novému fašizmu.

Narážam teraz úplne otvorene na to, že som radšej za to, aby sme prijímali kresťanov. Aj po skúsenostiach, ktoré majú s muslimskou komunitou v západnej Európe,“ povedal v rozhovore pre Denník N minister kultúry Maďarič.

Vyjadrenia, ktoré paušalizujú muslimov a narábajú s kolektívnym obviňovaním komunity, resp. sú často spájané so zreteľnými lžami o isláme len preto, že vyznievajú veľkolepo a budia strach, sú tou najlepšou živnou pôdou pre nástup ideológií a politikov volajúcich po „čistej Európe“.

Nemožno sa preto diviť, že mnohí muslimovia i nemuslimovia majú dnes pocit, že postavenie tejto menšiny v Európe je podobné situácii židov (a Rómov) v predvečer druhej svetovej vojny. Priamym dôsledkom takého negatívneho nálepkovania menšín bol ich holokaust. Toto je najdôležitejšia historická skutočnosť, na ktorú by dnes mali myslieť všetci tí, ktorým leží na srdci demokratická a slobodná budúcnosť Európy a Slovenska.

Titulná foto: Jožo Cech – Facebook

Share.

PhDr. Jozef Lenč, PhD. je slovenský politológ. V súčastnosti vyučuje na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne komentuje dianie na Blízkom východe v slovenských médiách.

Leave A Reply