Rodina prišla na jeho promócie. Na Slovensku práve vyštudoval medicínu.

Správa o útoku na rodinu zo Saudskej Arábie počas sobotňajšieho protestu neonacistov proti imigrantom a tzv. „islamizácii“ obletela doslova celý svet. Informovala o ňom agentúra Reuters či americký The New York Times.

Portálu ISLAMONLINE.sk sa podarilo skontaktovať s členom napadnutej rodiny, ktorý zažil útok na vlastnej koži. Toto nám o incidente povedal.

Chceli zažiť jazdu hromadnou dopravou

Celá rodina v sobotu pricestovala do Bratislavy zo zahraničia. Ich syn v inom slovenskom meste práve úspešne ukončil štúdium medicíny a celá rodina sa prišla zúčastniť jeho promócií.

Otec s manželkou a dcérou, ich syn s manželkou a niekoľkými malými deťmi sa práve presúvali na hlavnú stanicu, odkiaľ mali v úmysle pokračovať ďalej vlakom. Za normálnych okolností by šli taxíkom, no chceli si vyskúšať jazdu bratislavskou hromadnou dopravou, keďže u nich doma sa chodí všade autom.

O proteste vôbec nevedeli. Na Slovensko sotva prišli a o zhromaždení nemal potuchy ani ich syn, ktorý tu študuje v anglickom jazyku. Keď však vystúpili na hlavnej stanici, v okamihu k nim pribehol dav radikálov, ktorí sa práve vracali z protestu a začal na nich vulgárne vykrikovať.

Sestru sotil na zem

Všimla si to prítomná polícia a rodinu obkolesila, no jeden z útočníkov sa dostal až k nim a sotil ich dcéru na zem. Ostatní po členoch rodiny zatiaľ za sústavného pokriku a vulgarizmov hádzali dlažobné kocky, kamene a fľaše.

Jednou z detí bolo ešte v kočíku, no ani to útočníkov neodradilo. Na videu, ktoré zverejnili Aktuality.sk, zreteľne počuť jeho vystrašený plač.

Polícia napadnutých zaviedla k taxíku, rýchlo nasadli a odviezli sa do neďalekého hotela. Vlakom už radšej nešli a neskôr v ten istý deň opustili Bratislavu v narýchlo objednanom mikrobuse.

Syn, ktorý si z pochopiteľných dôvodov želal zostať v anonymite, nám povedal, že jeho rodina je z útoku dodnes otrasená.

Hoci na Slovensku úspešne vyštudoval vysokú školu a doposiaľ nemal dôvod na krajinu svojich študijných čias zanevrieť, po sobotňajších skúsenostiach nad poslednou otázkou dlho rozmýšľať nemusel. Na Slovensko sa už on, ani jeho rodina, zrejme nevráti nikdy.

Odrežem ti hlavu!

V ten istý deň došlo i k ďalšiemu útoku na muslimku v neďalekom Brne. Istý muž v supermarkete napadol ženu v šatke, ťahal ju po predajni a kričal, že jej odreže hlavu.

K útoku došlo večer po bratislavskom proteste. Či s ním nejako súvisel, zatiaľ nie je známe. Médiá však už informovali, že nezanedbateľná časť radikálov na demonštrácii prišla z Českej republiky.

Prečítajte si tiež: „Bi muslima do lebky“ a podobné výroky. Český politik toleruje na svojich stránkach diskusiu hraničiacu so zákonom

Už v minulosti sme písali o tom, že práve v susednom Česku islamofóbia nie len na internete, ale i vo verejnom živote rozšírená rovnako, ak nie ešte viac, než na Slovensku.

Agresivita sa stupňuje

Zraniteľnosť muslimskej komunity na Slovensku sa v tomto roku prejavila už skôr, krátko po útoku na karikaturistov v Paríži. Istá muslimka sa nám vtedy sťažovala, že jej ktosi na parkovisku opakovane prepichoval gumy a šikanu zo strany spolužiakov si vyslúžil i jeden muslimský žiak na základnej škole.

Samostatnou kapitolou sú opakujúce sa nenávistné vyjadrenia na internete, ktoré taktiež nemožno ignorovať. Skúsenosti z iných štátov totiž ukazujú, že práve protiislamské diskusie na sociálnych sieťach môžu nakoniec vyústiť i do fyzických útokov.

I demonštrácia radikálov v Bratislave v konečnom dôsledku začala na Facebooku, kde bola pôvodne vytvorená udalosť s návrhom na protestné zhromaždenie. Odtiaľ sa potom šíril ďalej medzi jednotlivé slovenské i zahraničné radikálne hnutia.

Islamská nadácia na Slovensku krátko po sobotňajšom proteste vydala vyhlásenie, v ktorom apelovala na slovenských politických predstaviteľov, aby sa „postavili na obranu práv a slobôd občanov Slovenskej republiky muslimského vierovyznania.“

Titulná foto: Arabská rodina v momente útoku, RafaVideoart, YouTube

Zdieľať