Parlamentné prekáračky o migrácii. Mizík sa hnevá, že mu iné strany preberajú agendu

0

„Keď som v parlamente hovoril o ekonomickej migrácii pred dvoma rokmi, tak sa na mne vyvŕšili média a vaši poslanci a tiež portál IslamOnline,“ konštatoval Stanislav Mizík.

Udalosti, ktoré sa odohrali na slovenskej politickej scéne začiatkom roka 2018 zatienili fakt, že sa v ostatných rokoch v spoločnosti udomácnil strach z cudzincov, prednostne z muslimov. Vražda novinára, čiastočná rekonštrukcia vlády a rôzne vnútropolitické krízy budili zdanie, že slovenská spoločnosť prešla od riešenia imaginárnych problémov a strachov ku skutočným problémom, ktoré nahlodávajú dôveru a stabilitu demokracie.

Lenže ku koncu roka sa všetko zmenilo. Parlamentná diskusia o Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii ukázala, že v národnej rade existuje ústavná väčšina zložená z politikov, ktorí šírenie strachu z muslimov a migrantov vnímajú ako základný pilier svojej politickej agendy.

Dokument o migrácii vypracovaný Organizáciou spojených národov bez podstatného vplyvu na vnútorné politiky štátov oslovil populistických politikov na Slovensku a stal sa ústrednou témou diskusií, najskôr na sociálnych sieťach a v médiách a na konci novembra aj v pléne slovenského parlamentu.

Sloboda bez solidarity

Najväčšia opozičná strana Sloboda a solidarita (SaS) je na Slovensku sa považuje za liberálnu stranu, vyjadrenia jej členov však neraz toto zaradenie spochybňujú. „Ja som skutočný poctivý autentický bojovník za záujmy Slovenska. Masová migrácia je pre Európu obrovský problém… a považujem za veľkú výhodu, že Slovensko má 15 prijatých žiadostí o azyl,“ povedal pre denník SME predseda Sas Richard Sulík.

SaS sa dlhodobo vymedzuje voči migrácií – najmä muslimov a tzv. ekonomických migrantov – a tak neprekvapí, že spolu s krajnou pravicou a populistami využila šancu a priestor vystúpiť v parlamente proti globálnemu rámcu o migrácii. Spájanie migrácie s terorizmom a následne s islámom nie je v prípade tejto strany ničím novým. Jej predseda len pred troma týždňami na Facebooku napísal: „Včera zabíjal v Štrasburgu terorista kričiac alahu akbar. Terorizmus spojený s migráciou je s odstupom najväčšou bezpečnostnou hrozbou pre Európu.“

V parlamentnej rozprave stanovisko strany SaS hájil jej člen Martin Klus. Konštatoval, že „nie je migrant ako migrant. A mnohí naši občania za migrantov považujú aj tých, ktorí toť nedávno na macedónsko-gréckych hraniciach hádzali kamene do policajtov. Predstava, že týmto ľuďom sa máme spolupodieľať na zdravotnom poistení nie je ideálna v našich končinách.“

„Čo je to za svet? Sas-kár hovorí to, čo Mizík.“

Absenciu solidarity v politike SaS ocenili vo faktických poznámkach poslanci strany Kotleba – ĽS NS. „Keď som v parlamente hovoril o ekonomickej migrácii pred dvoma rokmi, tak sa na mne vyvŕšili média a vaši poslanci a tiež portál IslamOnline,“ konštatoval Stanislav Mizík a dodal, že „teraz mi preberáte agendu. Čo je to za svet? Sas-kár hovorí to, čo Mizík.“

Pochvalne sa vyjadril i predseda strany Marián Kotleba. „Pán kolega Klus, vidíme, že pán Boh je naozaj veľký a robí veľké veci, keď dokázal v imigrantskej strane, ako je SaS, spraviť také zázraky, že sa vám začínajú otvárať oči a chápete, že jednoducho žiadni imigranti sem nepatria a že ľudia ich sem naozaj nechcú a sa ich boja, a jednoducho to nedopustíme, aby sem nejakí to takíto mudžahídi prišli bez ohľadu, že ako si to nejaké OSN nazve.“

So Smerom proti migrácii

„Nepodporíme, pretože strana SMER – sociálna demokracia vždy stála v prvej línii boja proti migrácii,“ začal vystúpenie poslanec Blaha, predseda výboru NR SR pre európske záležitosti. „Stiahli sme vojakov z Iraku. Vždy sme kritizovali bombardovanie Juhoslávie, vždy sme bojovali proti kvótam a dneska bojujeme proti kompaktu. Sme vlastenci a to je celé.“

„Ekonomickí migranti predstavujú viaceré riziká pre bezpečnosť ľudí,“ konštatoval poslanec Kéry (Smer-SD) „Ako to dokazujú obrázky z európskych metropol, zvyšujú aj riziko terorizmu. Navyše ich životný štýl je vo veľkej miere odlišný od toho nášho európskeho životného štýlu.“

So Smerom proti migrácii v podobe negatívnej rétoriky a striktnejšej legislatívy sa vydáva čoraz viac politických strán. A odpor voči migrantom spájajú so šírením nenávisti voči muslimom.

„A to, čo ste vraveli o ponižovaní žien, to je pravda tiež, ale keď to Mizík a Mazurek hovorili, padli pokuty od vášho kolegu Rašiho,“ kritizoval poslanec Mizík zmenu postoja Smeru. „Prídu státisíce migrantov z afrických, blízkovýchodných krajín či Ázie a tí zrazu nechápu, že európska žena nie je šľapka, tak im totižto nadávajú v Nemecku a vo Francúzsku. A nechápu, že ich vôbec nemôžu znásilňovať,“ dodal Mizík.

Podobne argumentoval známy recidivista Milan Mazurek, ktorý pridal vlastné skúsenosti zo Škandinávie a vyzval poslancov, ktorí majú pozitívny prístup k migrantom, aby sa tam vybrali žiť. „Tam máte multikultúru priamo na dosah ruky každý deň, často aj na dosah noža alebo automatickej zbrane. Tam sa môžete stretnúť so všetkým, čo si pre Slovensko prajete a ukážte, ako to funguje, a hlavne šírte tam tie vaše slniečkárske liberálne argumenty, lebo islamistickí extrémisti, ktorí tam žijú, sú na nich najviac zvedaví.“

Svet podľa Kotlieb

Najvýraznejšími rečníkmi v téme, ktorú do parlamentu priniesli strany vládnej koalície, boli poslanci Kotleba – ĽS NS. Mazurek, Mizík a Grausová opäť raz obohatili poslaneckú snemovňu o nové hoaxy a islamofóbne konštrukcie.

„Ja som navštívil v júli tohto roku Švédsko, Dánsko, Nemecko… videl som, že už to nie je Nemecko, že je to Turecko,“ začal sériu vystúpení Milan Mazurek. „Dva roky dozadu tam fungovali hliadky, ktoré na uliciach dávali pozor, či náhodou nejaká nezahalená dánska blondína nechodí bez šatky.“

„Naši predkovia boli tisíckrát rozumnejší. Územie si pred nájazdmi cudzích hôrd bránili so zbraňou v ruke,“ začala poslankyňa Grausová. „Veď si len predstavte, ako by to vyzeralo, keby v časoch tureckých nájazdov začali vtedajší panovníci v Európe podpisovať pakt o ochrane Turkov všade, kam vstúpili, a o ich práve sa integrovať v nových krajinách. Chápeme na tomto príklade, čo sa vlastne deje?“

A pridala osobnú úvahu, že „za týmto procesom cítiť globálne sily, ktoré konajú proti vôli ľudí a proti národom ako takým. Ak si predstavíme reálne dopady tohto výroku, tak globalizácia znamená otvorené hranice, kriminalitu, násilie, teror, likvidáciu suverénnych štátov, miešanie rás, likvidáciu pôvodných kultúr, odstraňovanie tradícií, odstraňovanie morálky, nerešpektovanie zákonov a rozvrat spoločnosti. Údajne všetci musíme postupovať spoločne a podporovať migráciu.“

Historickú traumu si ventiloval Milan Mazurek, pochopiteľne však len v medziach, ktoré mu umožňuje jeho znalosť histórie. „Ako vieme z histórie, územie Európy čelilo nájazdom cudzích kultúr. Posledné také väčšie obdobie bolo spojené s okupáciou Európy Osmanskou – muslimskou – ríšou. Obyvatelia Európy sa hrdinsky bránili, až nakoniec tento cudzí element vyhnali.“ A dodal, že „teraz tento pakt chce globálne bez vojny nanútiť národom cudzie národy.“

Poslanec Mizík Globálny rámec o migrácii prirovnal k dobrovoľnej samovražde a dekapitácii európskej kultúry. Po kvetnatom opise jej procesu dodal, že „každý predstaviteľ európskych štátov, ktorý podpíše tento pakt, urobí dekapitáciu vlastnému národu, sám sebe, svojim deťom, svojim vnukom a svojim pravnukom. Urobí dekapitáciu dokonca ešte aj svojmu psovi, pretože ako vieme v niektorých kultúrach, ktoré sa sem tlačia je pes nečistý a my sme pre väčšinu budúcich prisťahovalcov nečistí.“

Bombové útoky, znásilnenia a vlastizrada

V parlamente sa našlo len pár poslancov, ktorí sa snažili podporiť účasť Slovenskej republiky na konferencii v Marrákeši. Ondrej Dostál (parlamentný klub SaS), Martin Poliačik (Progresívne Slovensko) a najmä Katarína Csefalvayová (Most-Híd). Najmä jej vystúpenia vyvolávali zdesenie medzi odporcami Globálneho rámca a viedli ich k často nechutným vystúpeniam. „Veď to sú nezmysly, pani poslankyňa,“ oboril sa voči jej vystúpeniu Milan Mazurek (K-LSNS).

Ostatní odporcovia dokumentu vyčítali, že legalizuje zločiny, ako napríklad údajné „ulúpenie“ Kosova Srbsku. Podpis rámca alebo hoci len jeho časti v Marrákeši označili za vlastizradu a tí, ktorí by tam vycestovali, sú podľa nich vlastizradcovia. „A tak isto ako ten, kto tomu dotyčnému povolí, aby tam išiel. Spoluzodpovední budú všetci, pretože celý tento pakt je vražda suverenity slovenského národa,“ konštatovala poslankyňa Grausová.

Výsledkom celej tejto parlamentnej hystérie bolo nakoniec sformovanie ústavnej väčšiny v parlamente (za uznesenie hlasovalo 90 poslancov zo strán Smer-SD, K-LSNS, SNS a Smer rodina – Boris Kollár a niektorí nezávislí poslanci), ktorá 29. novembra odmietla účasť Slovenskej republiky v Marrákeši.

Zdroj: Sulik.sk, Martinklus.sk, YouTube/Slovensko bez fašistov, YouTube/Aktuálne.sk, YouTube/ĽS NS, Wikimedia Commons

Share.

IslamOnline.sk informuje o aktuálnom spoločenskom a politickom dianí. Zameriava sa predovšetkým na témy, ktorým nie je v domácom spravodajstve venovaná dostatočná pozornosť, prípadne sú dostupné informácie skresľujúce či jednostranné.

Leave A Reply