Figurína muslimky so samopalom je hlúpy žart, na ktorý môžu doplatiť tí najzraniteľnejší

0

Budú vtipkári spokojní, až keď kvôli nim niekto zbije ženu v šatke?

Neznámi vtipkári cez víkend umiestnili pred Dóm sv. Martina v Bratislave ženskú figurínu s atrapou samopalu. Figurína so zahalenou tvárou mala zjavne pripomínať muslimku.

Figurína muslimsky so samopalom je hlúpi žart, na ktorý môžu doplatiť tí najzraniteľnejší

Figurína so samopalom mala zjavne pripomínať muslimku. Foto: KR PZ v Bratislave, Aktuality.sk

„Podozrivú figurínu si ľudia všimli pred deviatou ráno, na kedy bola v chráme naplánovaná svätá omša. Polícia dostala prvý telefonát na linke 158 krátko pred 09.15,“  informoval portál Aktuality.sk.

Prípadom sa už zaoberá polícia. Tá na mieste ubezpečila verejnosť, že ide len o figurínu, ktorá nepredstavuje nebezpečenstvo a zároveň informovala, že vec prevzal vyšetrovateľ, ktorý „začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci prečinu obmedzovania slobody vyznania“.

Nebezpečné žarty

Prípad pripomína dva roky starú správu o údajnej mešite na Kamennom námestí, ktorá vyvolala hnev časti verejnosti a primárne na sociálnych sieťach rozvírila vlnu islamofóbnych reakcií.

Postoje slovenskej verejnosti voči islámu a muslimom, ktorí u nás žijú, sú dlhodobo negatívne. Ešte viac sa zhoršili pred marcovými parlamentnými voľbami, v ktorých kampaň proti utečencom a muslimom rezonovala obzvlášť.

Situcii nepomáhajú ani opakujúce sa skreslené správy o muslimoch, isláme a tzv. islamských zvykoch, ktoré sú postavené na bulvárnych správach.

Domnievame sa, že podobne, ako v prípade falošnej mešity v Bratislave, tak aj v súvislosti s figurínou so samopalom ide o nemiestne, hlúpe ba nebezpečné žarty, ktoré však môžu mať nedozerné následky.

Môžu vyvolať neprimeranú hystériu avšak i prípadnú násilnú reakciu, ktorá môže ohroziť najmä tých, ktorí s celou vecou nič nemajú – cudzincov či muslimky v šatkách.

Titulná foto: Záznam na tvnoviny.sk.

Zdieľať