Reakcia Islamskej nadácie na Slovensku na výrok predsedu vlády SR o isláme

21

Premiér Róbert Fico v rozhovore pre agentúru TASR publikovanom 25. mája uviedol, že „islám nemá priestor na Slovensku.“ Uvádzame reakciu Islamskej nadácie na Slovensku na tento výrok, ako i na predošlé podobné výroky premiéra.

Minulé leto bola arabská rodina napadnutá priamo na bratislavskej hlavnej stanici. V marci inej muslimke na zastávke MHD nadávali a okradli ju. Pred pár dňami ju dokonca škrtili. Nadávky a vyhrážky na adresu muslimov sa v internetových diskusiách objavujú každý jeden deň.

Muslimská komunita na Slovensku je pritom dobre integrovaná, finančne sebestačná a takmer bezproblémová. Piatkové kázne v modlitebniach bývajú roky v slovenskom jazyku, čo na Západe nie je štandardom ani dnes. Pýtame sa preto, čím sme si zaslúžili, že sme sa stali terčom nenávisti nie len na internete a vo verejnom priestore, ale dokonca aj zo strany tých, ktorí by nás mali z podstaty svojej funkcie chrániť.

Premiér Róbert Fico pred voľbami sľuboval, že bude „chrániť Slovensko“, my sa však rozhodne bezpečnejšie necítime. Doteraz sa nás výraznejšie nezastal ani raz. Opätovne však robí pravý opak. Uráža muslimov a ich vieru a dokazuje, že ústavný princíp ochrany vierovyznania asi pre muslimov neplatí.

Opakované vyjadrenia predsedu vlády však nepoškodzujú iba slovenských muslimov, ale záujmy Slovenska ako suverénneho štátu, ktorý si buduje svoje postavenie na medzinárodnej scéne. Slovensko sa od 1. júla stáva predsedníckou krajinou Európskej únie, čiže budeme predsedať i takmer 20 miliónom muslimov, ktorí v EÚ žijú. Premiér im však práve odkázal, že ich viera u nás „nemá priestor“.

Je už len tragikomickou zhodou okolností, že jeho najnovšie vyjadrenie prišlo v rovnaký deň, kedy vláda schválila nomináciu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka OSN, inštitúcie, ktorej samotným zmyslom existencie je bojovať proti nenávisti a násiliu vo svete.

V Bratislave, 25. mája 2016
Islamská nadácia na Slovensku

Zdieľať