Stanovisko Islamskej nadácie k opozičnému návrhu obmedziť práva skupiny občanov Slovenskej republiky

0

Islamská nadácia na Slovensku s obavami sleduje súčasné aktivity vládnych a opozičných politických strán, ktoré sa predbiehajú v tom, ktorá z nich predloží legislatívu čoraz viac prehlbujúcu diskrimináciu občanov muslimského vierovyznania.

Pred niekoľkými týždňami Národná rada SR definitívne schválila novelu zákona o registrácii cirkví a náboženských obcí, ktorou poslanci SNS s podporou veľkej časti koalície a opozície zamýšľali zabrániť možnej registrácii islámu na Slovensku. Vzápätí poslanci SNS oznámili plán v krátkom čase predložiť zákon, ktorým zakážu nosenie burky (úplného zahalenia tváre) na Slovensku.

Najnovšou poslaneckou aktivitou, ktorá je opäť cielene namierená proti slovenským muslimom, je návrh Milana Krajniaka (tzv. Posledný križiak) z hnutia Sme rodina – Boris Kollár, ktorý chce zákonom zakázať výstavbu mešít na Slovensku.

Islamská nadácia rázne odmieta Krajniakovo zdôvodnenie návrhu zákona, v ktorom sa uvádza, že mešity sú „náborové a logistické centrá teroristov“ a ich výstavba zvyšuje hrozbu teroristického útoku v krajine, resp. znižuje bezpečnosť. Svojvoľné narábanie so štatistikami a vytváranie dojmu, že náboženské centrá sú centrami terorizmu, je neakceptovateľné.

Sme presvedčení o tom, že Slovensko má v súčasnosti množstvo pálčivých problémov, ktorých riešenie by malo byť prioritou slovenských politikov. Posilňovanie atmosféry strachu, vytváranie umelých hrozieb a označovanie muslimov za teroristov a mešity za centrá terorizmu je krajne nezodpovedné a je „vodou na mlyn“ rôznym extrémistom, ktorí sa verejne vyhrážajú muslimom, či dokonca verbálne a fyzicky útočia na muslimské ženy a deti.

Podobné iniciatívy pritom intenzívne sledujú aj zahraničné médiá a organizácie, čo rozhodne neprospieva povesti nášho štátu v zahraničí. Slová o monitorovaní každého muslima, zákony diskriminujúce slovenských občanov a opakované útoky na muslimskú komunitu vrátane zneuctenia Koránu a vyhrážania sa muslimom vytvárajú podhubie pre rast obojstranného napätia a zhoršujú obraz Slovenska v zahraničí – v očiach spojencov, priateľov i obchodných partnerov.

Nezostáva nám nič iné, len dúfať, že väčšina spoločnosti, predstaviteľov cirkví, verejného života, ako aj tretieho sektora nebude mlčky tolerovať to, ako časť politikov a radikálne naladenej verejnosti nabáda k obmedzovaniu náboženských práv občanov republiky a podnecuje nenávisť v spoločnosti.

Pevne veríme, že iniciatíva požadujúca zákaz výstavby mešít na Slovensku poslúži ako memento k tomu, aby slovenských muslimov v budúcnosti nepostihol osud slovenských židov z minulosti.

V Bratislave, 28. februára 2017
Islamská nadácia na Slovensku

Share.

IslamOnline.sk informuje o aktuálnom spoločenskom a politickom dianí. Zameriava sa predovšetkým na témy, ktorým nie je v domácom spravodajstve venovaná dostatočná pozornosť, prípadne sú dostupné informácie skresľujúce či jednostranné.

Leave A Reply