Český aj slovenský internet jasá. „Všetkým guľku do hlavy,“ hovoria verejne.

„Mali ju nechať skapať na mieste,“ konštatoval na Facebooku Marek potom, ako si prečítal, že slovenskí colníci postrelili sýrsku utečenkyňu. Nikdy ju nestretol, nič mu neurobila no utečencami sa v posledných mesiacoch strašilo toľko, že sa mu zdalo oprávnené vysloviť taký názor v diskusii pod správou na facebookovej stránke TA3. Verejne a pod vlastným menom.

Správa sa týkala zákroku colníkov pri maďarskej hranici, pri ktorom zadržala niekoľko áut s migrantmi. Jedno auto nezastavilo, na čo colníci spustili varovné výstrely do pneumatík. O útoku informovala napríklad RTVS.

ta3

Facebooková stránka TA3

Niektorá zo striel však trafila migrantku zo Sýrie. Guľka zasiahla jej chrbát a brucho, následkom čoho musela 26-ročná žena podstúpiť v Dunajskej Strede operáciu. Lekári jej podľa hovorcu nemocnice vybrali z chrbta náboj a v súčasnosti je v stabilizovanom stave.

Marek žiaľ nebol sám. Za 15 minút sme našli viac ako 30, a to sme prešli iba štyri facebookové stránky slovenských médií. Na stránke TA3 sa ich pochvaľne vyjadrovalo aspoň sedem, a to sa v komentároch hovorilo niečo o vymazávaní príspevkov, takže ich pôvodne možno bolo ešte viac.

Foto: Facebooková stránka Nového času

Facebooková stránka Nového času

„Len strieľajte po všetkom čiernom, čo chce prejsť!“ To odporúča Vladimíra pod rovnakou správou na Facebooku Nového času. Vladimíra sa pritom podľa fotky vôbec nejaví, ako nejaká asiociálka či ľudská troska. „Správne,“ reaguje na ňu Elena.

Podľa Františka na Facebooku Topiek ich mali „všetkých zastreliť“ a nie je sám, kto si to myslí.

Facebooková stránka portálu Topky.sk

Facebooková stránka portálu Topky.sk

Za zmienku stojí i to, že i väčšina z komentárov, kroté sa zo streľby na ženu neradovali priamo, sa točila okolo obhajoby zákroku colníkov. Napríklad vyjadrenia sústrasti, na ktoré sme narazili, by sa dali ľahko spočítať na prstoch jednej ruky (a ešte by nám asi i pár prstov zvýšilo).

Najviac na Aktualitách

Málokde sa však našlo toľko nenávisti, ako na facebookovej stránke Aktualít.sk. Tento obrázok zhŕňa väčšinu z tých, ktoré boli viditeľné dnes o 14.30:

Facebooková stránka portálu Aktuality.sk

Facebooková stránka portálu Aktuality.sk

Väčší počet radikálnych komentárov môže byť spôsobený napríklad tým, že správa bola zdieľaná na nejakej populárnej nenávistnej facebookovej skupine. Možné je však i to, že administrátori iných stránok podobné komentáre rýchlejšie vymazávajú, avšak to je iba naša špekulácia.

Samostatne sme vyčlenili špecifický druh komentárov, ktorých autori sa nesmierne zaujímali o to, kto bude platiť za operáciu postrelenej:

Facebooková stránka portálu Aktuality.sk

Facebooková stránka portálu Aktuality.sk

O zákroku colníkov informovali i viaceré české portály. Ani v diskusiách pod nimi si komentujúci nekládli servítku pred ústa. Napríklad správa na iDnes.cz mala necelé štyri hodiny po zverejnení už viac ako 800 príspevkov. Tie, ktoré sa z útoku tešia, majú často desiatky, v niektorých prípadoch i stovky plusových bodov od iných používateľov.

iDnes

Diskusia pod správou na webstránke portálu iDnes.cz

Diskutujúci tu nevyzávajú na zabíjanie tak otvorene, ako v predchádzajúcich prípadoch. Uspokojenie zo zákroku polície je však viac než zjavné. Na diskusii portálu iDnes účastníci používajú vlastné mená a priezviská.

O nenávisti na internete hovoril aj prezident

O nenávisti na internete u nás pritom len včera hovoril i prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. „Ak necháme desiatky webových stránok, ak necháme stovky facebookových profilov na nás šíriť oheň nenávisti voči niektorým ľuďom, voči skupinám ľudí, voči náboženstvám, antisemitské, protimuslimské… potom máme skutočne problém,“ povedal v mimoriadnej relácii RTVS O päť minúť dvanásť k výročiu konca Druhej svetovej vojny.

Podobná spŕška krvilačných komentárov slovenský a český internet zaplavila už minulý august po zverejnení tragickej správy o udusení sa 71 migrantov v dodávke pri Pandorfe neďaleko slovenských hraníc.

Hoci polícia vtedy oznámila, že sa bude komentármi zaoberať, nie je známe, či bol niekto z nich odsúdený. V mnohých prípadoch naopak polícia trestný čin nenašla.

Zdieľať