Odmietnutie zákazníkov pre ich pôvod je podľa slovenských súdov trestné.

„Z bezpečnostných dôvodov neprijímame v hoteli ľudí z Turecka a arabských krajín,“ odpísal bratislavský hotel Apartments Stella tureckým študentom, ktorý sa chystali na Slovensko v rámci výmenného programu Erazmus.

O ich nepríjemnom zážitku napísal na svojom facebookovom profile ich priateľ İbrahim Taha Uyar.

What a funny racism which makes me laugh today! Share it and stop racism!

Stella apartment above the castle, Bratislava, Slovakia

Posted by İbrahim Taha Uyar on 2. august 2016

Ibrahim Denníku N, ktorý okrem iných o prípade informoval, povedal i o ďalšej komunikácii medzi študentami a hotelom. Keď jeho postup označili za rasistický, dostali nasledujúcu odpoveď:

„Neubytujeme nikoho z krajiny, kde pretrváva vojenský konflikt (Kurdi) alebo vojna, alebo vojenská zmena vlády. Nie, my nie sme rasisti, len sme primerane opatrní a myslíme na svojich iných klientov.“ Študenti sa neskôr bez problémov ubytovali v inom hoteli.

Hotel sa obhajovať nechcel

Novinári z Denníka N sa vybrali do hotela, no jeho pracovníčka ich rýchlo odbila. „Prosím vás, odíďte, stojíte na našom súkromnom pozemku,“ kričala na nich spoza brány.

Šťastie skúšali i redaktori portálu Aktuality.sk, ktorý sa téme venuje taktiež. Stretol sa s nimi muž, ktorý sa predstavil ako majiteľ. Keď sa ho opýtali na odmietnutých študentov, povedal len: „Vy by ste si takých ľudí pustili domov?“ Následne zabuchol dvere kričiac, nech sa len opovážia niečo napísať.

Apartments Stella majú profil na stránke Booking.com, cez ktorú si chceli študenti izbu rezervovať. Ten momentálne hlási, že hotel práve žiadne rezervácie neprijíma. Hotel sa nachádza v centre mesta v blízkosti bratislavského hradu, paradoxne len kúsok od neoficiálneho veľvyslanectva Palestína a dokonca i od veľvyslanectva Tureckého.

Ten k incidentu vydalo rázne stanovisko. „Ostro odsudzujeme tento neprijateľný, zaostalý a rasistický postoj, ktorý je namierený proti ľudským právam a v žiadnom prípade nie je zlučiteľný s ľudskými hodnotami,“ píše veľvyslanectvo.

Veľvyslanectvo Tureckej republiky sa s veľkým poľutováním dozvedelo o oznámení jedného ubytovacieho zariadenia v…

Posted by T.C. Bratislava Büyükelçiliği on 3. august 2016

Bar musel platiť odškodné

V tejto súvislosti je na mieste pripomenúť prípad, ktorý koncom júna uzavrel Krajský súd v Košiciach. Informovali ňom viaceré slovenské médiá. V decembri 2009 rómsky manželský pár navštívil jeden z barov v Spišských Vlachoch. Majiteľ ich však odmietol obslúžiť s odôvodnením, že Rómov neobsluhuje.

Pár s pomocou ľudskoprávnej organizácie zažaloval bar na základe platného antidiskriminačného zákona. Okresný súd v roku 2012 prikázal majiteľovi manželom sa ospravedlniť a písomné ospravedlnenie zverejniť v bare na viditeľnom mieste, ako i formou platenej reklamy v regionálnych novinách.

Krajský súd v roku 2014 navyše udelil majiteľovi vyplatiť každému z manželov odškodné 300 eur a uhradiť súdne trovy vo výške 1 800 eur. Ďalšie odvolanie krajský súd zamietol, čím bol prípad v júni tohto roku uzavretý.

Rozhodnutie Okresného a neskôr Krajského súdu možno považovať za precedens potvrdzujúci, že odmietnutie zákazníka na základe jeho pôvodu je porušením zákona bez ohľadu na to, že sa tak deje na súkromnom pozemku či v súkromnej prevádzke.

Titulná foto: Google Street View

Zdieľať