Samková v Parlamentnej snemovni ČR urážala muslimov. Turecký veľvyslanec na protest opustil sálu

4

Ministerstvo zahraničných vecí i viacerí politici sa od jej prejavu dištancovali.

Turecký veľvyslanec Ahmet Necati Bigalı spolu s ďalšími veľvyslancami muslimských krajín na protest opustil sálu Poslaneckej snemovne Českej republiky. Urobil tak v reakcii na prejav bývalej členky krajne pravicového hnutia Blok Proti islámu Kláry Samkovej.

Ako informuje portál Českej televízie, Samková vystúpila počas prebiehajúceho seminára s názvom „Máme sa báť islámu?“, ktorý v Snemovni usporiadal Zdeňek Soukup z hnutia ANO.

Samková podľa iDnes.cz vo svojom prejave napríklad prehlásila, že „islám je rovnaký ako nacizmus, fašizmus a komunizmus“ a muslimom odkázala nasledovné: „Nezostane po vás nič, názov vášho náboženstva bude vyslovovaný s odporom.“

Dištancovali sa

Od prejavu Samkovej sa dištancovalo viacero politikov, ale napríklad i české Ministerstvo zahraničných vecí. „Česká republika odsudzuje akékoľvek prirovnávanie islámu k nacizmu, pokladá to za neprijateľné a vyzýva k medzináboženskému dialógu,“ napísalo včera ministerstvo na svojom Twitter účte.

„Verím v rozum a múdrosť zástupcov krajín, ktorí by sa oprávnene mohli cítiť dotknutí, ale neučinia tak a nebudú z toho vyvodzovať nejaké ďalekosiahle závery, pretože to bola jedna účastníčka,“ povedala v citácii Českej televízie bývala ministerka spravodlivosti a členka hnutia ANO Helena Válková. „Myslím, že tam bolo dosť nás, ktorí sa od prejavu dištancovali, ja k nim rozhodne patrím,“ dodala.

„…Pani Samková nie je ústavným činiteľom, takže sa neobávam, že by to malo spôsobiť diplomatický problém,“ povedal Jeroným Tejc z ČSSD.

Predseda Ústredia muslimských obcí ČR Muneeb Hassan Alrawi ocenil, že Samková otvorene prejavila názory, ktoré zastáva. „Je to jej názor a je dobre to tak povedať, takým štýlom. Koľko z toho je skutočné presvedčenie, koľko z toho je populizmus, to už je vec iná, to by som hodnotiť nechcel,“ povedal.

Kontroverzný názov

Alrawi na seminári s príspevkom vystúpil taktiež. Na jeho názov reagoval odpoveďou: „Nie, nie je treba sa báť islámu. Je ale treba sa báť niektorých muslimov.“

Ešte pred vystúpením Samkovej sa vo svojom prejave voči názvu podujatia ohradil i sám turecký veľvyslanec Bigalı. „Rovnako sa neorganizujú konferencie o tom, či sa máme báť kresťanstva,“ povedal Snemovni. „Korán je oblasťou mieru a bratstva… Teroristi z organizácií Dá’iš alebo Boko Haram nereprezentujú islám. 1,6 miliardy ľudí, ktorí sa hlásia k islamu, je obeťou týchto ľudí,“ povedal Bigalı.

„Rozhodne sa islámu nemáme báť, ale máme ho poznávať a analyzovať,“ povedala bývalá ministerka Válková, ktorá na seminári prednášala taktiež. „Želala by som si, aby sa nám podarila pokojná koexistencia dvoch veľkých náboženstiev.“

Na podujatí vystúpil i spisovateľ a publicista Benjamin Kuras, historik Jaroslav Šebek či analytička výskumného centra Asociácia pre medzinárodnej otázky, arabistka a islamologička Zora Hesová.

Islamofóbia na vzostupe

Samková bola v minulosti istý čas na kandidátke hnutia Úsvit priamej demokracie krajne pravicového politika Tomia Okamury. Potom, ako o pozíciu na kandidátnej listine prišla, sa istý čas mediálne angažovala v ďalšom radikálnom hnutí Blok proti islámu vedenom aktivistom Martinom Konvičkom. Konvička je známy najmä vďaka svojim výrokom o „pomletí muslimov do mäsokostnej múčky“ a „koncentrákoch pre muslimov“, pre ktoré ho v súčasnosti vyšetruje česká polícia.

Konvička je zároveň jednou z popredných figúr facebookovej stránky Islám v ČR nechceme (IVČRN). Tá sa spomína v správe o extrémizme publikovanej Ministerstvom vnútra ČR za 4. štvrťrok 2014 v kapitole týkajúcej sa krajnej pravice, a to najmä v súvislosti s prípadmi „kyberšikany jej odporcov“. Opätovne sa objavuje v rovnakej správe i za 1. štvrťrok 2015.

Islamofóbia je v Českej republike na vzostupe už niekoľko rokov. V apríli bolo v pražskej električke napadnuté dievča len preto, že sa so sestrou rozprávalo po arabsky. Gymnázium v Tepliciach začali približne v rovnakej dobe zaplavovať listy vyzývajúce riaditeľa, aby zo štúdia vylúčil muslimskú študentku nosiacu šatku.

Vo februári sa v Prahe konala demonštrácia proti islámu a imigrácii, počas ktorej došlo k podpaľačskému útoku na centrum pre pomoc utečencom a na auto Českého rozhlasu.

Protimuslimské vyjadrenia sa však v Českej republike neobmedzujú len na aktivistov, demonštrantov a okrajové politické strany. Opakovanými neúctivými prehláseniami na adresu muslimov je dobre známy i český prezident Miloš Zeman.

V minulosti napríklad charakterizoval muslimský svet ako „anticivilizačné hnutie, ktoré vyzýva k masívnemu vyvražďovaniu židov.“ Pri inej príležitosti hovoril dokonca o prepojení medzi „veriacimi v Korán s antisemitistami a rasistickými nacistami.“

Požiadali sme o stanovisko Tureckého veľvyslanca. Neskôr ho do správy doplníme.

Titulná foto: Zasadacia sála Poslaneckej snemovne ČR. Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.5

Zdieľať