Organizácie i bežní ľudia na Slovensku vyjadrujú podporu muslimským spoluobčanom.

„Sme pohoršení vyjadreniami predsedu vlády a týmto listom preto chceme vyjadriť podporu Islamskej nadácii a jej komunite, ktorá tu s nami pokojne žije už roky,“ stojí v podpornom liste muslimskej komunite na Slovensku. Na svojich stránkach ho zverejnila Nadácia otvorenej spoločnosti a podpísala sa pod ním i Liga za ľudské práva, Centrum pre výskum etnicity a kultúry (CVEK) a iniciatíva Výzva k ľudskosti.

Spolu s Nadácia otvorenej spoločnosti Ligou za ľudské práva a Výzva k ľudskosti vyjadrujeme podporu Islamskej nadácii…

Posted by CVEK on 11. január 2016

List reaguje na výroky slovenského premiéra o potrebe „zabrániť vytvoreniu moslimskej komunity na Slovensku.“ Výroky chvália viaceré známe extrémistické portály v zahraničí.

Jednotlivci i organizácie majú možnosť pripojiť sa k podpornému listu svojim podpisom do 13. 1. do 10.00. List medzi časom podpísala napríklad organizácia Človek v ohrození a zdieľala ho iniciatíva Slovensko pre všetkých, či aktivista Martin Dubéci kandidujúci v nadchádzajúcich voľbách ako nezávislý poslanec za stranu MOST-HÍD. I viacerí slovenskí politici sa k výrokom predsedu vlády postavili kriticky.

Výzva k ľudskosti: Vyhlásenie je za čiarou

Výzva k ľudskosti na najnovší výrok predsedu vlády reagovala už pred niekoľkými dňami. Na svojej Facebookovej stránke napísala: „Sme presvedčení, že takéto vyhlásenie je ďaleko za čiarou toho, čo si politik a premiér európskej krajiny v 21. storočí môže dovoliť. Ak nás totiž aj naše vlastné dejiny v minulom storočí niečomu naučili, tak tomu, že kolektívna vina je neprípustná, zavrhnutiahodná a má veľmi neblahé následky.“

Premiér Robert Fico dnes vyhlásil, že “musíme zabrániť vytvoreniu moslimskej komunity na Slovensku.”Sme presvedčení, ž…

Posted by Výzva k ľudskosti on 7. január 2016

Výzva upozornila, že „je našou povinnosťou brať ohľad aj na našich spoluobčanov z muslimskej komunity, ktorí sú plnohodnotnými a lojálnymi občanmi Slovenskej republiky.“ Príspevok sa stal na sociálnej sieti rýchlo populárny. V čase písania správy bol viac ako 230-krát zdieľaný a mal viac ako 1 100 „lajkov“.

Kebabom proti nenávisti

So zaujímavým nápadom prišla stránka Moral & Banal. Vytvorila udalosť Kebab alebo Falafel za muslimskú komunitu a zdravý rozum. Vyzvala každého, kto nesúhlasí s výrokmi Róberta Fica, aby si „v piatok večer, na počesť muslimskej komunity, ktorá s problémami našej krajiny nemá nič spoločné“ dal demonštratívne kebab.

Nápad zabral a na stránke je dnes možno vidieť už takmer 80 fotografií ľudí s kebabom či inou muslimskou špecialitou.

Na spájanie sexuálneho násilia v Nemecku so slovenskou muslimskou komunitou reagoval i známy fotograf a novinár Andrej Bán. Na stránke ISLAMONLINE.sk zverejnil svoj odkaz muslimskej komunite na Slovensku.

Súčasnú situáciu prirovnal k obdobiu mečiarizmu: „Po páde Vladimíra Mečiara v roku 1998 som si myslel, že už nikdy na Slovensku nebudeme musieť osvedčovať základné hodnoty morálky a práva. Žiaľ, mýlil som sa.“ Svoj odkaz končí vyjadrením nádeje, že sa k nemu s podobnými verejnými vystúpeniami pridajú i ďalší.

Peter Kalmus pre týždenník Týždeň napísal komentár s názvom „Ficova rétorika pripomína Hitlera“. V texte píše, že premiérove výroky mu pripomínajú „rozprávanie a spomínanie môjho otca na rok 1933, v ktorom jeden z najväčších šialencov a vrahov celej histórie ľudstva Adolf Hitler začal podobnou rétorikou chrániť Nemecko a čistú nemeckú rasu pred všetkým iným, samozrejme, najviac pred židovstvom.“

Podpora čitateľov

Po každej medializácii muslimov na Slovensku alebo vo svete nám zvyknú chodiť rôzne reakcie i súkromne, na e-mail, telefonicky či formou správ na našej facebookovej stránke. Často sú to rôzne nenávistné komentáre a vyhrážky, no dostávajú sa k nám i príjemnejšie správy.

Viacerí z čitateľov nám v uplynulých dňoch vyjadrili podporu a ľútosť nad reakciami na adresu muslimskej komunity. Toto sú e-maily dvoch z nich:

Dobry den,

chcem Vam napisat, ze vyroky premiera smerom k moslimskej komunite, potrebe jej monitorovania, zabraneniu vytvorenia a pod.su hlupe a nezodpovedne. Nie vsetci slovaci sa s tym stotoznuju. Dufam, ze na zivot moslimov u nas to nebude mat realny dopad.

zdravim

Dobry den,

Ja len tak pocuvam vyjadrenia sudruha predsedu, je mi do placu z toho ze takyto clovek vedie nasu krajinu… A teraz ked zacal rypat aj do Vas, tak mi to neda, len Vam chcem povedat ze na Vas myslim a drzim Vam vsetkym palce, neviem si predstavit ako tazke to v tejto zakomplexovanej xenofobnej krajine mate aj bez sucasnej situacie vo svete… A to len pre to, ze verite. Na tom predsa nie je nic zle.

A dufam ze Vas neurazim, ked poviem, nech nad Vami Boh drzi ochrannu ruku.

Všetkým, ktorí nás v uplynulých dňoch kontaktovali, vyjadrujeme úprimnú vďaku a sme presvedčení, že to hovoríme v mene väčšiny muslimov na Slovensku.

Zdieľať