Deti hovorili o svojom pohľade na terorizmus i o tom, čo pre nich znamená islám.

Francúzske detské noviny Le Petit Quotidien a ich sesterské edície Mon Quotidien a l’actu venovali štyri dni vysvetľovaniu toho, čo sa stalo v Paríži, svojim detským čitateľom. Popri trefných karikatúrach a informačných článkoch sa noviny pýtali i priamo muslimských detí, čo v posledných dňoch prežívajú. Komentáre niektorých z nich preložila a publikovala stanica BBC.

„Keď som prišiel minulý pondelok do školy, niektorí kamaráti sa ku mne správali ako ku teroristovi,“ povedal 9-ročný Ayman. „Povedal som to učiteľke. Ona potom mojim spolužiakom vysvetlila, že keď je niekto muslim, nerobí to z neho teroristu.“

„Bol som v šoku. Hovoril som s mojou mamou. Bál som sa, že [teroristi]prídu aj do môjho mesta,“ povedal rovnako 9-ročný Mohamed.

Iba 7-ročný Dado vysvetlil svoj pohľad na teroristov veľmi jasne: „Teroristi sú veľmi zlí. Spôsobili, že ľudia sa boja, a to nie je dobre, pretože keby ľudia urobili to isté im, nepáčilo by sa im to.“

„Oh nie, toto teraz nie.“

Staršie deti opísali svoje pocity detailnejšie. „Postoje k nám sa po 13. novembri zmenili,“ napísal 13-ročný Abdelkader a uviedol aj osobnú skúsenosť. „V pondelok som šiel metrom s mojou mamou, ktorá nosí šatku. Keď sme vošli do vozňa, počul som, ako jedna žena povedala: ‚Oh nie, toto teraz nie.‘ Ani moja mama, ani ja sme nič nepovedali, ale vadilo nám to.“

Niečo podobné začil aj Azziz. „Dalo by sa povedať, že každý si myslí, že sme teroristi. Na ulici sa na nás čudne pozerajú, sú nepokojní a odvracajú pohľadom. Cítim, že sa nás boja. Dalo by sa povedať, že si myslia, že by sme mohli urobiť to isté, len preto, že sme podľa výzoru Arabi a muslimovia.“

K téme sa vyjadrovali aj tínedžeri. Ich názory odrážali komplexnejšie problémy. 17-ročný Ousmane napríklad varoval, že „Da’iš zneužíva nenávisť, ktorú ľudia cítia a priživuje ju. Odhaľujú rasizmus, ktorý je vo Francúzsku prítomný. Využívajú spory v spoločnosti a islamofóbiu.“ Dodal však i to, že mnohí francúzski muslimovia žijú v „getách“, čo im bráni sa integrovať.

„Všetko o tolerancii viem z Koránu“

Okrem opisovania svojich trápení sa deti podelili i o vlastnú skúsenosť s islámom. „Naučila som sa, že sa nesmie kradnúť a biť,“ povedala Shaima. „Pre mňa islám znamená dávať jedlo a peniaze chudobným ľuďom, stavať nemocnice a pomáhať chorým, dať môj kabát niekomu, kto ho potrebuje,“ napísala do magazínu Alicia-Rim.

„Teroristi nereprezentujú islám. Nemajú náboženstvo, ich jediným náboženstvom je teror,“ povedala 19-ročná Anissa. „Citujú Korán, no vytrhávajú verše o vojne z kontextu. Zabúdajú na verše, ktoré nabádajú k tolerancii. Všetko, čo o tolerancii viem, som si osvojila z Koránu.“

Zadajte e-mail:

Foto: levi-clancy-OnJmLYZLaxs-Unsplash

Share.

IslamOnline.sk informuje o aktuálnom spoločenskom a politickom dianí. Zameriava sa predovšetkým na témy, ktorým nie je v domácom spravodajstve venovaná dostatočná pozornosť, prípadne sú dostupné informácie skresľujúce či jednostranné.

Jeden komentár

Leave A Reply